تبلیغات
کانون قرآن و عترت دانشگاه علوم پزشكی رفسنجان

کانون قرآن و عترت دانشگاه علوم پزشكی رفسنجان
 
قالب وبلاگ

حجامت (Cupping):

حجامت اصطلاحا" به روشی ازخونگیری اطلاق می شود كه جهت درمان بعضی ازبیماریها بكار می رود و دارای سابقه تاریخی هفت هزارساله می باشد و به عنوان یك سنت الهی درروایات وسیره پیامبران وائمه اطهار(ع) مطرح گردیده وجزءاحكام امضائی اسلام است. درمنابع طب اسلام وطب سنتی حجامت به عنوان یكی ازاركان مهم درمان ذكرگردیده است وبیماری های گوناگون رادرمان می كند و به صورت اختصاصی درمنابع طب اسلامی به شكل پیشگیرانه درمان همه بیماریها شمرده شده است و درمورد بیماریهای خاص درمان تمامی بیماریهای ناشی ازغلبه خون گفته شده است . بوعلی سینا اعتقاد دارد صفرا و سودا نیز ازطریق حجامت قابل دفع است.

جایگاه حجامت در طبّ سنتی و اسلامی:

تمامی ‌بزرگان طبّ سنتی ایران از حجامت به عنوان یكی از اركان مهم درمانی ذكــر كرده ‌اند . محــــمد زكریای رازی در كتاب "الحاوی" ، شیخ الرئیس ابوعلی سینا در كتاب " قانون در طب "، سید اسمـاعیل جرجانی در كتاب " ذخیره خوارزمشاهی" و عقیلی خراسانی در كتاب " خلاصه‌الحكمه فی مجـــمع الجوامع" به شـیــــــوه گسترده ‌ای پیرامون حجامت و كاربرد آن در درمان صحبت كرده ‌اند و از حجامت برای درمان بیـــــــــماری‌های فراگیر و مهمی ‌مانند سكته قلبی ، مالیخولیا، سردرد های میگرنی و بخشی از بیماری‌های پوستی بهره می‌گرفته‌اند. در طبّ اسلامی ‌و منابع مذهبی نیز توصیه‌های فراوانی به‌ انجام حجامت شده ‌است.

رسول اكرم (صلی االله علیه و آله و سلم ) و ائمه‌اطهارعلیهم السلام خود حجامت می‌كرده ‌اند و روش انجام آن را بیان فرموده‌اند و ویژگی‌‌های درمانی آن را برشمرده ‌اند. در این زمینه بیش از پانصد روایت مطرح است كه در كتاب «حجامت از دیدگاه ‌اسلام» جمع آوری شده‌ است.

یكی از مهمترین روایاتی كه در زمینه حجامت در منابع معتبر روایی ذكر شده و در ذیــــل آیه یک ســــوره‌ مباركه اسری در تفسیر المیزان و برخی از تفاسیر دیگر آمده ‌است، حدیث زیر می‌باشد:

حضرت رسول اكرم(صلی االله علیه و آله و سلم) می‌فرمایند: 

"در شب معراج ، وقتی كه به آسمان هفتم صعود كردم ، بر هیچ ملكی از ملائك گذر نكردم مگر اینكه گفتند یا محمد حجامت كن و امتت را به حجامت كردن امر بفرما." ( 11 )

پیامبرخدا (ص): اگر خون درونتان به جوش می آید ، حجامت كنید ، چرا كه خون ، گاه ممكن است دردرون شخص ، طغیان كند و وی را بكشد .(1)

پیامبر خدا (ص) فرموده : درد، سه چیز است و درمان نیز سه چیز . اما درد ، عبارت است از : خون ، تلخه و بلغم . درمان خون ، حجامت است ، درمان بلغم ، حمام است ، و داروی تلخه نیز راه رفتن .(1) .

امام حسن عسكری (ع)فرموده : پس از انجام حجامت ، انار بخور ، اناری شیرین ؛ چرا كه خون را فرو می نشاند و خون را فرو می نشاند و خون را در درون ، تصفیه می كند(1) .

یاهمه پزشكان حجامت رابه بیماران توصیه می كنند ؟

خیر-اطلاعات پیرامون حجامت درجامعه پزشكی محدوداست .به طوركلی دردانشكده های پزشكی ایران این موضوع تدریس نمی شود.فقط دربعضی ازدانشگاههای آمریكا؛انگلیس ؛آلمان ؛وچین این موضوع به شكل كلاسیك تدریس می شود.طبیعی است كه وقتی پزشكان ماازویژگی های درمانی آن بی اطلاع هستند همه اقدام به این عمل نمی كنند.ازسوی دیگراطلاعاتی كه مطرح گردیده است بسیارجدیداست وبیش ازپنج هزارسال ازعمران نمی گذرد.پزشكانی كه درایران بااین موضوع آشناهستندبه هزارنفرنمی رسند.

حجامت درموردبیمارهای هایپرلیپیدمی (چربی خون بالا)؛دیابت غیروابسته به انسولین ؛دردهای عضلانی ؛سردردهای عصبی ؛ومیگرنی ؛بیماریهای پوستی شامل آكنه ؛پسوریازیس ؛آلرژی های دارویی ؛غذایی ؛فصلی ؛اعتیادبه مواد مخدر؛بیماریهای انسدادی عروق كرونر؛عوارض بعدازیائسگی (منوپوز)دردهای قاعدگی در زنان ودوشیزگان (دیسمونوره)وبرخی بیماریهای عفونی ؛هورمونی و غدد كاربرد دارد.


[ چهارشنبه 5 مهر 1391 ] [ 12:27 ق.ظ ] [ سجاد جهانشاهی ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
.