تبلیغات
کانون قرآن و عترت دانشگاه علوم پزشكی رفسنجان

کانون قرآن و عترت دانشگاه علوم پزشكی رفسنجان
 
قالب وبلاگ

 

آثار اخروی بیماری لجاجت
بیماری لجاجت انسان را جهنمی می کند زیرا شخص لجوج زیر بار سخن حق نمی رود و همه تعالیم الهی هم حق است و لذا کسی که حاضر نباشد حق را بپذیرد نمی تواند راه هدایت را پیدا نماید و سر از گمراهی در می آورد وسرانجام بخاطر عدم پذیرش حق (سخن خدا، دعوت انبیاء و ائمه و دلسوزان) خودش را به نابودی می کشاند و در طول تاریخ حیات بشریت بسیاری از امتها و خصوصا خواص و بزرگان آن امتها به دلیل اینکه یک کلام بودند و نمی خواستند از حرف اولشان بگذرند و اعتراف به اشتباه خود کنند دعوت پیامبرانشان را قبول نکردند و به مخالفت با خدا لجاجت کردند و سرانجام نابود شدند و چنین اشخاصی آخرتشان چیزی جزء عذاب الهی چیز دیگری نیست و لذاست که انسان مطیع حق که به اشتباهش معترف است و سریعا از خطا و اشتباهش بیرون می آید اهل نجات است.

ریشه های بیماری لجاجت

الف) جهل و نادانی
زیرا کسی که عاقل و خردمند است همیشه با منطق و عقل به مسائل و موضوعات نگاه می کند و به محض اینکه حق را تشخیص داد آن را می پذیرد و حتی اگر بر خلاف نظر قبلی اش باشد و حتی اگر لازم باشد به اشتباهش اعتراف کند. ولی اصرار و پافشاری و یک دندگی از خصلت های کودکان است و جهل در آن حاکم می باشد.

ب) سرزنش و ملامت
یکی دیگر از علل و انگیزهای لجاجت همانا سرزنش های زیاد و افراطی است، یعنی هر گاه شخصی را بصورت افراط دائما ملامت و سرزنش کنند آن شخص بر سر لج می آید و بر این حالت تداوم پیدا میکند و در نهایت لجوج می شود.
امام علی(ع) در حدیثی می فرمایند : زیاده روی در ملامت و سرزنش آتش لجاجت را شعله ور می کند.

ج) احساس حقارت
عقده حقارت باعث می شود که افراد زیر بار دیگران نروند و زیر بار سخن حق نروند و برای اثبات خویش گوش به حرف هیچ کسی ندهند و سخنان منطقی را نپذیرند و بر گفتار و عمل باطل و اشتباه خویش اصرار و پافشاری کنند.

چ) ضعف اراده
چهارمین عامل، ضعف اراده و عدم شخصیت در انتخاب و تصمیم گیری است زیرا پذیرفتن حق و حق پذیری و اعتراف به اشتباه کار ساده ای نیست و نیاز به قوت اراده دارد و کسانی که از فضیلت اراده و شخصیت بی بهره اند لجوج می شوند.

ح) وراثت
که عمدتا از مادر ریشه دارد ولی انسان محکوم به وراثت نیست و اگر انسان محکوم به وراثت بود دعوت انبیاء زیر سوال می رفت.

خ) راحت طلبی
چرا که ترک مسیری که انسان مدتها داشته است آسان نیست و تحمل سختی را طلب می کند و اشخاص راحت طلب حاضر به عوض نمودن حالت، رفتار، عقیده، روش و سخن خود نیستند.

ادامه دارد ...

 


[ چهارشنبه 15 تیر 1390 ] [ 06:56 ب.ظ ] [ هادی اسکندری دامنه ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
.